Systemy CAD to nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają projektowanie. Używane są m.in. do kreślenia geometrii 2D, tworzenia modeli 3D, przygotowania dokumentacji technicznej, wykonywania obliczeń wytrzymałościowych czy przeprowadzania symulacji działania konkretnych elementów wtedy, gdy wpływają na nie określone warunki fizyczne. Aby móc w pełni wykorzystywać ich potencjał, warto wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach CAD. Co obejmują takie szkolenia?
CAD to skrót od angielskiego Computer Aided Design,co tłumaczy się dosłownie jako projektowanie wspomagane komputerowo. Systemy CAD zastępują techniki ręcznego rysowania i kreślenia, umożliwiając projektowanie, modelowanie oraz wykonywanie rysunków technicznych w 2D lub w 3D. Wykorzystywane są m.in. przez inżynierów zajmujących się tworzeniem produktów, maszyn, układów, infrastruktury miejskiej itp., architektów projektujących budynki i wystrój wnętrz, grafików opracowujących animacje i elementy wizualne, projektantów mody planujących nowe kolekcje czy lekarzy wykonujących protezy dentystyczne albo wymyślających urządzenia diagnostyczne.
Jak wyglądają szkolenia CAD?
Osoby, które chcą dowiedzieć się, jak wykorzystywać systemy CAD w praktyce, zazwyczaj decydują się na udział w profesjonalnych szkoleniach. Co obejmują szkolenia CAD? Podobnie jak szkolenia CAM czy szkolenia BIM, kursy CAD skupiają się albo na przekazaniu podstawowej wiedzy dotyczącej obsługi programów, albo na prezentowaniu ich rozbudowanych funkcjonalności. Dostawca rozwiązań CAD zazwyczaj ma w swojej ofercie zarówno szkolenia podstawowe dla początkujących, jak i zaawansowane dla użytkowników, którzy mają już doświadczenie – korzystali z tego typu systemów.
Podczas kursów podstawowych mogą być omawiane tematy związane m.in. z tworzeniem szablonów rysunkowych, edycją elementów znajdujących się na rysunku, korzystaniem z narzędzi precyzyjnego rysowania, dodawaniem i edycją wymiarów czy pracą z układami i rzutniami, zaś podczas kursów zaawansowanych dotyczące zarządzania blokami i ich atrybutami, eksportowania i publikowania rysunków, korzystania z menadżera arkuszy, podstaw 3D, wizualizacji czy tworzenia dokumentacji technicznej z modeli 3D.
Szkolenia w zależności od zakresu trwają dwa albo trzy dni. Dodatkowo, warto pamiętać, że dostawca rozwiązań CAM, dostawca rozwiązań BIM czy omawianych systemów CAD może dobrać tematykę kursu do potrzeb klienta, jeśli ten chciałby np. przeszkolić cały zespół.
Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniach CAD?
Czy rzeczywiście warto wziąć udział w szkoleniach CAD? Tak, ponieważ dzięki krótkim kursom można poznać najważniejsze funkcjonalności i bez problemów korzystać z nowo wdrożonego oprogramowania albo poszerzyć swoją wiedzę i działać sprawniej. Uczestnictwo w szkoleniach to nie tylko forma rozwoju zawodowego, lecz także szansa na zwiększenie efektywności pracowników – dzięki temu, że nie muszą szukać narzędzi w interfejsie, bo już wiedzą, gdzie się znajdują, mogą pracować szybciej.
Dostawca rozwiązań CAD, CAM i BIM oraz szkoleń to m.in. firma Man and Machine Software. Jeśli chcesz poznać dokładną ofertę szkoleń CAD, zajrzyj tu: https://www.mum.pl