Share This Article
Czy recepta online jest legalna?
E-recepta to elektroniczna wersja tradycyjnej, papierowej recepty. Od początku 2022 roku lekarze są zobowiązani do wystawiania elektronicznych recept w pierwszej kolejności. Te papierowe mogą być wydawane jedynie w wyjątkowych przypadkach. E-recepty mają wiele zalet. Przede wszystkim jest to wygodne, bezpieczne i łatwe rozwiązanie. To również oszczędność czasu i brak konieczności jeżdżenia do specjalistów za każdym razem, gdy jest potrzebna recepta. Z artykułu dowiesz się, jak zdobyć receptę przez internet, jak wykupić receptę z kodem oraz czy e-Recepta przez Internet jest legalna?
Recepty online są całkowicie bezpieczne i legalne. Receptę może wystawić każdy lekarz lub pielęgniarka. Po wystawieniu dokumentu trafia on do systemu Ministerstwa Zdrowia, z którego korzystają niemal wszystkie apteki w Polsce. Telemedycyna zyskała szczególną popularność w czasach pandemii. Dzięki niej chorzy nie muszą wychodzić z domu, aby otrzymać poradę lub receptę na potrzebne lekarstwa. Konsultacje online zapewniają bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Dodatkowymi korzyściami takiego rozwiązania są: brak konieczności stania w kolejkach do lekarza, lepsza czytelność recept, poprawność dokumentu, wyeliminowanie problemu gubienia recept oraz usprawnienie procesu wydawania recept i ich realizowania.
Jak dostać receptę bez wizyty u lekarza?
E-recepta – gdzie można ją otrzymać? W Internecie można znaleźć wiele platform medycznych, które oferują elektroniczne recepty. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę i pojawi się bardzo dużo najróżniejszych portali. Jeżeli jednak zależy Ci na tym, aby dokument był w stu procentach legalny i bezpieczny, lepiej wybrać sprawdzone i zaufane źródło. Przykładem może być oferta platformy internetowej www.eDoktorzy.pl. Znajdziesz tam wielu specjalistów z różnych dziedzin, którzy oferują eKonsultacje, podczas których możesz otrzymać receptę online. Dodatkowo poprzez portal można otrzymać e-zwolnienie L4. Aby umówić się na wizytę wystarczy odwiedzić stronę: https://edoktorzy.pl/recepta-online i wybrać lekarza z listy specjalistów i zaznaczyć dogodny termin i godzinę lub wypełnić formularz medyczny. Następnie na podany adres mailowy przyjdzie link do spotkania online lub otrzymasz e-receptę jeśli lekarz uzna wywiad z formularza jako wystarczający. To prostsze, niż mogłoby się wydawać.
Jak odebrać leki na e-receptę?
Każdą receptę online można zrealizować w dowolnej aptece na terenie Polski. Na elektronicznej recepcie poza standardowymi informacjami takimi, jak dane pacjenta i lekarza, znaleźć można czterocyfrowy kod. Kod ten potrzebny jest do jej realizacji. Aby odebrać leki na receptę w aptece, należy podać farmaceucie numer PESEL i kod recepty. Jeżeli z różnych powodów nie chcesz podawać swojego numeru PESEL na głos w aptece, możesz pokazać farmaceucie swój dokument tożsamości, na którym znajduje się PESEL, lub okazać e-receptę na urządzeniu mobilnym – w tym przypadku farmaceuta nie będzie musiał prosić o dodatkowe dane.
Standardowa ważność e-recepty to 30 dni od jej wystawienia. Należy jednak pamiętać, że czas na zrealizowanie recepty na antybiotyki, szczepionki i leki recepturowe (czyli leki “robione” w aptece) jest znacznie krótszy, ponieważ jest to tylko 7 dni. O datę ważności recepty najlepiej spytać lekarza, który ją wystawia. Otrzymując receptę na kilka opakowań tabletek, nie musisz kupować od razu wszystkich. Receptę można zrealizować częściowo. Na przykład, gdy na recepcie znajduje się 5 opakowań leku, można wykupić wszystkie od razu, ale można też wykupić tylko jedno. Po odebraniu pierwszego opakowania leków z recepty, jej ważność automatycznie wydłuża się aż o rok. Warto pamiętać, że elektroniczne dokumenty można w każdej chwili sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta. 🙂
Artykuł partnera