X

Jak mogą być zasilane hale produkcyjne?

Factory shop floor

To, jakie zapotrzebowanie na energię powstanie w trakcie eksploatacji hali produkcyjnej ustala się już na etapie projektowania obiektu. Należy znać tak zwany bilans mocy, żeby wystąpić do gestora sieci elektrycznej, np. firmy PGE, Energa czy Tauron o wydanie zapewnienia o możliwości zasilania. Później trzeba uzyskać opis warunków technicznych, które powinno się spełnić, żeby podłączyć halę do sieci. Co warto wiedzieć o instalacjach elektrycznych w budynkach produkcyjnych?

Bilans mocy uzyskuje się, dodając zapotrzebowanie na moc elektryczną wszystkich maszyn, które będą umieszczone w obiekcie od razu i dodatkowo po ewentualnej rozbudowie. Hale produkcyjne wyposaża się w liczne urządzenia zasilane prądem, dlatego te obliczenia są skomplikowane.

Nawet jeśli część z maszyn działa tylko w określonych godzinach, a inne potrzebują energii przez całą dobę, każdą trzeba uwzględnić w bilansie. Warto także założyć bezpieczny margines, czyli doliczyć dodatkowe zapotrzebowanie, żeby nie okazało się, że zasilanie jest zbyt słabe.

Na tym etapie ustala się również, czy hale do produkcji podłączy się do sieci o niskim (NN), czy średnim napięciu (SN). W przypadku wielu obiektów produkcyjnych niskie napięcie jest niewystarczające.

Zasilanie hal produkcyjnych – ustalenia z gestorem sieci

Gdy już zna się bilans mocy, można wystąpić do gestora sieci elektrycznej i poprosić o wydanie zapewnienia o możliwości zasilania hali. To nie tylko oficjalne poświadczenie, że da się podłączyć budynek do sieci, lecz także dokument obowiązkowy przy składaniu wniosku o uzyskanie warunków zabudowy.

Druga kwestia to warunki techniczne zasilania hali produkcyjnej. Dostawca w tym dokumencie określa sposób dostawy energii, moc przyłączeniową, miejsce przyłączenia, a także dostarczenia energii. Żeby przyłącze zostało wykonane, trzeba podpisać umowę z gestorem. W umowie ustala się zakres prac, które powinien przeprowadzić dostawca i odbiorca oraz czas i koszt robót.

Uwaga – warunki techniczne są ważne przez dwa lata od daty wydania.

Large factory hall, blue-collar workers at work. Shipyard, heavy industry

Co uwzględnia się w projekcie instalacji elektrycznej?

Projekt instalacji elektrycznej hali jest skomplikowany i obejmuje szereg elementów, w tym m.in. lokalizację stacji transformatorowej, zasilanie infrastruktury zewnętrznej np. stacji ładowania pojazdów, oświetlenia itp., rozdzielnice niskiego napięcia, instalacje gniazd 400V i 230V, oświetlenie wewnętrzne (podstawowe, awaryjne, ewakuacyjne), instalację niskoprądową np. okablowanie strukturalne LAN, monitoring, system kontroli dostępu, instalację źródeł energii odnawialnej – najczęściej paneli fotowoltaicznych, zasilanie parku maszynowego itd.

Żeby hale do produkcji i magazynowania mogły być użytkowane, muszą przejść przez odbiory techniczne instalacji oraz przyłącza. Specjaliści oceniają, czy wszystko jest wykonane zgodnie z wymogami i projektem, przeprowadzają pomiary, a później przekazują protokoły. Dopiero wówczas zawiera się umowę sprzedaży energii elektrycznej i montuje licznik.

Warto pamiętać, że na czas budowy należy wystąpić z wnioskiem o tymczasowe zasilanie. Inaczej wykonawca nie będzie miał dostępu do energii elektrycznej z sieci.

Kto wykonuje obiekty stalowe produkcyjne? M.in. firma Commercecon, mająca na swoim koncie ponad 270 hal stalowych: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjne/

Artykuł partnera

Źródło zdjęć https://www.envato.com

Categories: Porady Technologie
Stanisław Niemczuk:
Related Post