Kiedy borykamy się z jakimiś problemami skórnymi czy kompleksami, ratunkiem może okazać kosmetologia lub medycyna estetyczna. No właśnie – czy jednak te pojęcia różnią się od siebie czy występują naprzemiennie? Jakiej pomocy może udzielić kosmetolog, a z jakimi problemami należy udać się kliniki medycyny estetycznej? Odpowiadamy!
Czym jest gabinet kosmetyczny i jakimi zabiegami zajmuje się kosmetologia?
Według oficjalnej definicji, kosmetologia to dziedzina dermatologii zajmująca się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, której dotknęły rozmaite choroby oraz defekty. W zakres działań kosmetologa wchodzą również zabiegi na paznokcie oraz włosy. Co ciekawe (i ważne!) – kosmetolog nie jest lekarzem.
Oznacza to, że zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych skupiają się głównie na działaniach profilaktycznych oraz pielęgnacyjnych. Mogą to zatem być zabiegi z użyciem kwasów, rozmaitych maseczek czy kosmetyków o silniejszym działaniu, niż kosmetyki drogeryjne, które wykonywane są głównie w okolicy twarzy, szyi i dekoltu.
Kosmetyczki oraz kosmetolożki często oferują również zabiegi pomagające pozbyć się niechcianego owłosienia, a także niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, jednak wyłącznie te mniej inwazyjne, takie jak SPA, peelingi czy mikro nakłucia.
Do gabinetu kosmetycznego możesz zatem udać się np. wówczas, gdy nie jesteś zadowolony z wyglądu swojej skóry – np. borykasz się z problemem rozszerzonych porów, zanieczyszczonej cery czy drobnych zmarszczek, chcesz pozbyć się owłosienia metodami bardziej skutecznymi niż tradycyjne golenie, marzysz o relaksującym masażu, albo chcesz poprawić swój wygląd np. wykonując profesjonalny manicure, przedłużanie lub lifting rzęs, czy profesjonalny makijaż.
Załącznik:
emface-klinika-tazbir (2).jpeg
Klinika medycyny estetycznej oraz oferowane zabiegi
Najważniejszą różnicą między gabinetami medycyny estetycznej a tymi, które opisaliśmy wyżej, jest to, że w miejscach takich zatrudnieni są już lekarze. Oznacza to, że gabinety takie posiadają zarówno uprawnienia, jak i odpowiednio przeszkolony i wykwalifikowany personel upoważniający je do wykonywania bardziej skomplikowanych, inwazyjnych zabiegów.
Oczywiście często kliniki medycyny estetycznej posiadają w swojej ofercie również zabiegi kosmetologiczne, jak jest to np. w przypadku łódzkiej https://tazbirclinic.com – np. peelingi czy zabiegi pielęgnacyjne. Jednak co jest ważne – gabinet medycyny estetycznej może wykonywać usługi kosmetyczne, jednak gabinet kosmetyczny nie powinien świadczyć tych medycznych.
Zabiegi medycyny estetycznej, jak wspomnieliśmy wyżej, są zwykle nieco bardziej inwazyjne lub, innymi słowy, „głębiej penetrujące” warstwy skóry, przez co, tym samym, zwykle charakteryzują się większą skutecznością i trwałością. Poza używaniem kosmetyków i kwasów, kliniki estetyczne oferują również zabiegi takie jak m.in. laseroterapia czy mezoterapia, ostrzykiwania, fale radiowe, wolumetria, stymulatory tkankowe, a także wszelkiego rodzaju zabiegi pomagające w zwalczaniu opornej tkanki tłuszczowej. Miejsca takie często w swojej ofercie posiadają także zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, a nawet… ginekologii estetycznej!
Oznacza to, że jeśli Twój problem związany ze skórą, włosami, kształtem sylwetki czy twarzy jest nieco bardziej skomplikowany i/lub zabiegi kosmetyczne nie przynosiły upragnionych rezultatów, możesz udać się do gabinetu medycyny estetycznej. Tam, po uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą, zostaną Ci zaproponowane metody pozwalające faktycznie wyleczyć dany problem.
Co wybrać?
Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od zaawansowania Twojego problemu i tego, jakie rezultaty chcesz uzyskać.
Jeśli, dla przykładu, borykasz się z trądzikiem, który stanowi dla Ciebie kompleks natury estetycznej, możesz w pierwszej kolejności skorzystać z pomocy kosmetologa – odpowiednio dobrana pielęgnacja i zabiegi na skórę mogą pomóc go zwalczyć. Jeśli jednak Twój trądzik to niekończące się, bolesne stany zapalne i blizny, lepiej byś pomocy szukał w klinice medycyny estetycznej – konieczne bowiem może się okazać wykorzystanie np. serii zabiegów laseroterapii.
Podobnie jest w przypadku zmarszczek – drobne, które nie stanowią dla Ciebie dużego problemu, mogą zostać zniwelowane i spłycone poprzez maseczki, peelingi oraz odpowiednio dobraną serię kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Jeśli jednak dokuczają Ci uporczywe zmarszczki o dużej głębokości, a dodatkowo Twoim kompleksem jest zwiotczała skóra i zmieniony owal twarzy, wówczas pomocne mogą okazać się zabiegi takie jak EMFACE, osocze bogatopłytkowe, laser diodowo-tulowy czy, w ostateczności, lifting chirurgiczny.
Zdjęcie : https://stock.adobe.com/pl/
Artykuł partnera