Share This Article
Łysienie plackowate jest chorobą, która objawia się miejscowym wypadaniem włosów. Jej podłoże nie jest do końca znane, ale za głównych winowajców uważa się stres oraz choroby autoimmunologiczne. Nieestetyczne wyłysienia odbierają pewność siebie i dobre samopoczucie, dlatego warto poznać sposoby leczenia tej choroby.
Łysienie plackowate jest jedną z najczęstszych chorób autoimmunologicznych. Choć problem jest często bagatelizowany, wpływa na jakość życia pacjenta, a także znacząco obniża jego pewność siebie.
Na czym polega łysienie plackowate?
O problemie łysienia można mówić wtedy, gdy wypada dziennie więcej niż 100 włosów. Obecnie jest to bardzo duży problem, z którym boryka się wielu pacjentów.
Łysienie plackowate jest chorobą przewlekłą występującą zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Po raz pierwszy zostało opisane w 1857 roku i nazwane nerwicą skórną, ponieważ powiązano wypadanie włosów ze stresem oraz sytuacjami traumatycznymi.
Klinika medycyny estetycznej w Warszawie diagnozuje łysienie plackowate poprzez obecność obszarów na ciele oraz głowie bez owłosienia, gdzie normalnie powinny się znajdować.
Rodzaje łysienia plackowatego
Łysienie plackowate jest jedną z najbardziej znanych form wypadania włosów w pojedynczych obszarach na skórze głowy. Jeżeli pacjent nie podejmie odpowiedniego leczenia, schorzenie może bardzo szybko przerodzić się w ciężką postać utraty włosów na całej głowie lub w wybranym obszarze ciała (brwi, pachy, okolice łonowe). Ciężkie postacie łysienia plackowatego występują u 7-30% pacjentów.
Przyczyny łysienia plackowatego
Przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca znane, ale klinika medycyny estetycznej w Warszawie uznaje za nie występowanie chorób autoimmunologicznych. Układ odpornościowy rozpoznaje mieszki włosowe za obce i zaczyna je atakować. Rozwija się stan zapalny, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, a następnie do wypadania włosów.
Choroba ma także podłoże genetyczne, co jest obserwowane u 20-60% przypadków. Zazwyczaj dziedziczy się je po krewnych pierwszego stopnia, występuje także u bliźniąt jednojajowych. Z tym problemem borykają się także osoby z zespołem Downa.
Duży wpływ na wystąpienie łysienia plackowatego mają także stres i nerwowość. Właśnie dlatego to schorzenie określane jest obecnie jako psychodermatologiczne.
Jak przebiega leczenie łysienia plackowatego?
Klinika medycyny estetycznej w Warszawie oferuje dla pacjentów szereg zabiegów pobudzających mieszki włosowe i pozwalających zwalczyć problem wypadania włosów. Popularna jest mezoterapia igłowa, a także laseroterapia. Terapie są nieinwazyjne, dlatego nie powodują skutków ubocznych.
Istnieje także możliwość przyjmowania leków doustnych w postaci płynów lub maści nakładanych na skórę. Terapia trwa ok. 3 miesiące i wiąże się z wystąpieniem działań niepożądanych (podrażnienia, suchość skóry).
Leczenie łysienia plackowatego – podsumowanie
Dobrze zbilansowana dieta, nawadnianie, stosowanie odpowiednich kosmetyków, a także poddawanie się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej to najskuteczniejsze sposoby leczenia łysienia plackowatego.
Artykuł partnera