X

Mobile podesty do pracy na wysokościach – uprawnienia

Maszyny takie jak ładowarki teleskopowe, zwyżki nożycowe czy podnośniki teleskopowe powinny być obsługiwane wyłącznie przez operatorów, którzy mają ważne uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). A co z mobilnymi podestami do pracy na wysokościach? Czy mogą z nich korzystać osoby bez kwalifikacji?

Mobilne podesty do pracy na wysokościach z powodzeniem zastępują drabiny czy rusztowania, ponieważ są bezpieczniejsze i bardziej ergonomiczne. Kupują je zarówno firmy zajmujące się wykończeniami, jak i te, które remontują budynki komercyjne, konserwują samoloty, samochody ciężarowe lub linie produkcyjne.

Czym są mobilne podnośniki i gdzie się ich używa?

Mobilne podnośniki, czyli tak naprawdę podesty ruchome, wykorzystuje się zamiast drabiny m.in. w magazynach, halach produkcyjnych, sklepach wielkopowierzchniowych, biurowcach, halach wystawowych i widowiskowo-sportowych, na stadionach, w halach logistycznych, hangarach oraz w zakładach rafinacji ropy naftowej.

Na rynku znajdziemy podnośniki z zasilaniem elektrycznym podnoszenia, podnoszenia i jazdy, a także bez zasilania elektrycznego o różnych udźwigach, wysokościach roboczych i wymiarach własnych.

Te urządzenia stale zyskują na popularności, ponieważ umożliwiają w pełni bezpieczną, a jednocześnie komfortową pracę na wysokości. Dodatkowo są łatwe w obsłudze i kompaktowe – bez problemu mieszczą się w pojedynczych drzwiach, windach oraz w wąskich przejściach pomiędzy półkami.

Czy do obsługi tego typu podnośników trzeba mieć uprawnienia UDT?

Mobilne podesty z zasilaniem elektrycznym – uprawnienia

W związku z tym, że podnośniki do pracy na wysokościach uznawane są za podesty ruchome, żeby móc je obsługiwać, należy mieć ważne uprawnienia kategorii 1P nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).

Kategoria 1P obejmuje:

– podesty ruchome przejezdne wolnobieżne,

– podesty ruchome przewoźne,

– podesty ruchome samojezdne.

Aby uzyskać uprawnienia, trzeba ukończyć kurs na operatora podestów ruchomych i zdać egzamin przed komisją terenową UDT. Zarówno kurs, jak i egzamin obejmują zagadnienia teoretycznie oraz praktyczne. W trakcie testu przyszły operator musi wykazać m.in. że zna schematy budowy i zasady eksploatacji urządzeń, a także potrafi bezpiecznie poruszać się maszyną po placu manewrowym.

Jakie podnośniki mobilne nie wymagają uprawnień?

Warto jednak wiedzieć, że do obsługi podnośników mobilnych, które nie mają zasilania elektrycznego podnoszenia lub podnoszenia i jazdy, czyli prosto mówiąc modeli bez zasilania elektrycznego, nie trzeba mieć uprawnień.

Jak to możliwe? Takie urządzenia są zaliczane do grupy podestów ruchomych przejezdnych, więc podlegają dozorowi technicznemu, ale w związku z tym, że nie mają mechanicznych napędów – przesuwa się je i podnosi, używając siły mięśni – mogą być obsługiwane przez osoby bez specjalnych uprawnień.

Jest to zgodne z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dn. 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1008).

Co to znaczy w praktyce? Z mobilnych podestów bez zasilania elektrycznego może korzystać każdy – również osoba nieposiadająca uprawnień UDT.

Gdzie kupić mobilne podesty z zasilaniem elektrycznym lub bez? M.in. w Riwal, który jest autoryzowanym dealerem JLG Power Towers: https://powertowers.pl/mobilne-platformy/

Artykuł partnera

Categories: Porady Technologie
Stanisław Niemczuk:
Related Post