Share This Article
Większość klientów wtedy, gdy słyszy hasło „zwyżka”, myśli o podnośniku koszowym nożycowym lub przegubowym. Jednak oferta podestów nie kończy się na tych dwóch rodzajach. Na sprzedaż albo wynajem dostępne są również zwyżki teleskopowe i masztowe. Czym charakteryzują się te ostatnie? Przy jakich pracach można je wykorzystać? I jakie trzeba mieć uprawnienia, żeby nimi kierować?
Podnośniki koszowe, ładowarki teleskopowe i innego rodzaju zwyżki mają ułatwiać prowadzenie prac na wysokości, skracać czas ich trwania, a jednocześnie wpływać na bezpieczeństwo użytkowników i ludzi znajdujących się w pobliżu. Mogą być wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. W ostatnim przypadku wyposażane są w niebrudzące koła oraz w silniki elektryczne, które nie emitują spalin.
Podesty ruchome dostępne na rynku dzieli się, biorąc pod uwagę:
– rodzaj napędu – elektryczny lub spalinowy,
– sposób transportu – ruchome wolnobieżne składające się z podwozia, platformy roboczej i konstrukcji nośnej; ruchome przewoźne montowane na przyczepach i przystosowane do ciągnięcia za pojazdem; ruchome samojezdne zamontowane na podwoziu samochodowym i dopuszczone do ruchu drogowego,
– cechy konstrukcji – nożycowe, teleskopowe, przegubowe, masztowe.
Czym wyróżniają się te ostatnie?
Podesty masztowe – sposób działania i maksymalne parametry
Podesty masztowe zaliczane są do podnośników koszowych, ponieważ na końcu ramienia mają kosz przeznaczony do transportu ludzi, sprzętu i materiałów na określone wysokości. Kosz, nazywany inaczej platformą, znajduje się na maszcie, który przesuwa się w górę lub w dół. Warto wiedzieć, że niektóre modele podestów masztowych przemieszczają się nie tylko w jednej płaszczyźnie, lecz także posiadają wysięg boczny nawet do 6 m i obrotową wieżyczkę.
Zazwyczaj z podestu mogą jednocześnie korzystać dwie osoby, bo udźwig kosza nie jest duży – do około 250 kg. Za to wysokość robocza bywa imponująca – nawet powyżej 12 m. Taką wysokość ma m.in. podnośnik masztowy JLG 12E Plus dostępny w ofercie firmy Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl).
Parametry w połączeniu z niewielkimi rozmiarami samych maszyn i ich dużą zwrotnością powodują, że podnośniki bardzo dobrze sprawdzają się w wąskich przestrzeniach, ale nie tylko.
Wykorzystanie podestów masztowych
Gdzie najczęściej wykorzystuje się taki sprzęt do pracy na wysokości? M.in. na placach budowy do prowadzenia prac budowlanych, wykończeniowych i elewacyjnych, a także w halach produkcyjnych i magazynowych do montażu instalacji, wykonywania przeglądów technicznych czy drobnych napraw.
Podnośniki masztowe z wysięgiem bocznym przydają się w miejscach, w których nie da się podjechać bezpośrednio np. do ściany budynku, a większe zwyżki przegubowe mogłyby się nie zmieścić. Łatwe omijanie przeszkód jest jedną z największych zalet tego typu maszyn.
Uprawnienia do kierowania zwyżkami masztowymi
Trzeba pamiętać, że nie każdy może obsługiwać podesty masztowe. Żeby to robić, należy posiadać odpowiednie uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). W tym wypadku mówimy o kategorii II P. Uprawnienia nadaje się osobom mającym co najmniej 18 lat, z co najmniej podstawowym wykształceniem i bez przeciwwskazań do pracy na wysokości, które zdały egzamin przed komisją UDT.
Artykuł partnera
Źródło zdjęć https://www.envato.com