Share This Article
Nawet doświadczeni dostawcy elektroniki nie decydują się na podawanie orientacyjnych kosztów produkcji. Dlaczego? Ponieważ oferta zależy od wielu czynników, a część z nich zmienia się w czasie. Żeby otrzymać dokładną wycenę, trzeba przekazać producentowi szereg informacji. O jakich informacjach mowa?
Produkcja elektroniki na indywidualne zamówienie zawsze zaczyna się od przygotowania zapytania ofertowego. Zapytanie RFQ (ang. request for quotation) to dokument, w którym firma – klient – prosi zewnętrznych dostawców o stworzenie oferty na wykonanie zamówienia. W przypadku producentów elektroniki są to np. płytki PCB wraz z usługami dodatkowymi.
Jakie informacje będą potrzebne dostawcy na samym początku?
Informacje biznesowe
Przede wszystkim tak zwane informacje biznesowe. Zalicza się do nich m.in.:
- liczbę produktów do wyceny
- zakres usług podstawowych
- oczekiwany termin realizacji
- specyficzne wymagania klienta
- zakładany target cenowy
- liczbę planowanych projektów.
Przy pierwszym punkcie można podać liczbę na projekt lub na wybrany okres – miesiąc, kwartał czy rok, zaś przy specyficznych wymaganiach określić potrzebne usługi dodatkowe. Produkcja elektroniki na zamówienie, np. płytek PCB, zakłada, że usługami dodatkowymi są programowanie, testy funkcjonalne, pokrywanie zalewami lub lakierami, a także montaż podzespołów w urządzeniach docelowych.
Informacje biznesowe powinny być przekazane już na starcie, ale z dotyczącymi szczegółów projektu należy się wstrzymać do czasu podpisania umowy o zachowaniu poufności, tak zwanej umowy NDA.
Informacje dotyczące projektu
NDA chroni interesy klienta. Każdy solidny producent elektroniki taki jak np. firma Printor (https://printor.pl/oferta/), który chce przygotować dopasowaną ofertę, prosi o zawarcie tego typu umowy, a następnie o pozostałe informacje o projekcie.
Te pozostałe informacje w przypadku płytek drukowanych to:
- wypełniona karta płytki PCB – wzór udostępnia producent
- zestaw plików w formacie Gerber 274-X, na których przedstawia się położenie wszystkich komponentów i wskazuje połączenia zachodzące między nimi na różnych warstwach
- pliki owiertu w formacie Excellon 2
- pliki Pick & Place zawierające informacje dotyczące rozmieszczenia poszczególnych komponentów
- plik BOM, czyli zestawienie materiałowe wraz z listą niezbędnych komponentów
- dodatkowe informacje lub rysunki (opcjonalnie)
- procedura testu funkcjonalnego (opcjonalnie)
- opis wymagań montażu finalnego z instrukcją i rysunkami (opcjonalnie).
Ile czeka się na ofertę produkcji elektroniki?
Kontraktowa produkcja elektroniki to wieloetapowy proces, który zawsze wycenia się indywidualnie. Ile zajmuje przygotowanie oferty? To zależy od liczby otrzymanych zapytań oraz kompletności zapytania ofertowego. Jeśli w zapytaniu brakuje istotnych informacji, czas oczekiwania się wydłuża.
Jednocześnie warto pamiętać, że ważność oferty zazwyczaj jest stosunkowo krótka. Wynika to przede wszystkim z dynamiki rynku. Ceny komponentów zmieniają się dość szybko, podobnie jak ich dostępność, więc trudno byłoby zaproponować konkretną kwotę obowiązującą teraz i za kilka miesięcy.
Źródło zdjęć https://www.envato.com