Zlew to centrum dowodzenia w każdej kuchni. Trudno wyobrazić sobie codzienne przygotowywanie posiłków i zmywanie… bez zlewozmywaka. Wiele osób jednak podczas zakupu kieruje się stylem i designem tego elementu wyposażenia, a przez to, po niedługim czasie użytkowania, zauważa różne wady i problemy. Czy da się je rozwiązać, czy czeka Cię kolejna wymiana zlewu? Oczywiście, że się da!
Zły rozmiar, czy może złe planowanie?
Zlewozmywaki kuchenne dostępne są w wielu rozmiarach i głębokościach, jednak najczęściej klasyfikuje się je pod względem ilości komór: jednej, dwóch lub półtora. Masz niewielką kuchnię, więc postawiłeś na jednokomorowy zlew i teraz zmywanie kojarzy Ci się z koszmarem, którego unikasz, przez co problem narasta?
Zlewy kuchenne jednokomorowe faktycznie są jednym z najlepszych rozwiązań do małych kuchni – przy całej swojej praktyczności, nie zajmują dużo miejsca. Żeby jednak ze zlewem jednokomorowym „dobrze żyć”, trzeba… zmusić się do systematyczniejszego dbania o kuchnię. Jeśli będziesz do jednokomorowego zlewu przez kilka dni odkładał brudne naczynia, po pewnym czasie faktycznie nie będziesz miał jak nalać wody na zupę, umyć warzyw czy rozpocząć zmywania. Warto w takim wypadku zmobilizować się do mycia naczyń na bieżąco. Zamiast piętrzyć je przez kilka dni w zlewie, przemywaj je od razu – umycie jednego „świeżo wybrudzonego” talerza będzie o wiele łatwiejsze i znacznie szybsze, niż skrobanie resztek z kilkunastu naczyń, a dodatkowo Twój zlew będzie zawsze pusty i czysty.
A może Twój problem polega na tym, że zakupiony zlew jest za duży i czasem brakuje Ci miejsca na blacie? Z pomocą przychodzą… deski kuchenne, takie jak te, które można kupić w sklepie https://comitor.pl/katalog/zlewozmywaki/. Deska, którą możesz zamontować na zlewie, doda Ci sporo przestrzeni roboczej, na której będziesz mógł z powodzeniem kroić czy coś odstawić!
Sposób na piski, trzaski i hałasy
Mało osób wie – a przynajmniej, zanim nie kupi zlewu – że zlewozmywaki stalowe są najgłośniejszymi z dostępnych na rynku. Chociaż mają wiele zalet, takich jak łatwość w utrzymaniu czystości, antybakteryjność, lekkość i niska cena, niestety posiadają również cienkie ścianki, które z łatwością przenoszą wibracje, a przez to bardzo uwydatniają wszystkie dźwięki (upuszczone sztućce, woda), co jest szczególnie uciążliwe przy zmywaniu.
Jak sobie poradzić z tym problemem? Sposoby są dwa – najprostszym i najmniej kosztownym jest kupienie… maty, którą wyłożysz dno zlewozmywaka. Maty do zlewów dostępne są bez problemu w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego i znajdziesz je już za kilkanaście złotych. Kolejną metodą wyciszenia stalowego zlewu jest jego dodatkowa izolacja od spodu. Można w tym celu wykorzystać piankę akustyczną albo maty antywibracyjne, które wystarczy przykleić na boki i dno zlewu od zewnątrz – pod blatem.
Kamień, zacieki i plamy – koniec z nimi!
Dostępne w wielu kolorach i modelach, eleganckie i pełne zaletzlewy granitowe mają jeden słaby punkt – jest nim kamień. Chociaż nie pojawia się on zwykle na początku użytkowania, to z czasem, gdy powierzchnia zlewu staje się coraz bardziej porowata i pełna drobniutkich rysek, kamień lubi się pokazywać, szczególnie na ściankach zlewozmywaka.
Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednia pielęgnacja! Pamiętaj, że zlewów granitowych nie można szorować i traktować agresywną chemią, bo to jedynie pogłębia problem, niszcząc ich powłoki. Żeby pozbyć się kamienia, użyj po prostu… octu. Dobrze wymyj zlew miękką gąbką i płynem do naczyń, a następnie polej octem wszystkie newralgiczne punkty. Po kwadransie ponownie umyj zlew. Jeśli nie chcesz, by problem nawracał, możesz zaolejować zlew na sucho lub użyć specjalnego, przeznaczonego do tego impregnatu. Potem pamiętaj tylko, aby regularnie czyścić zlew (najlepiej codziennie).
Zacieki i plamy, szczególnie rdzawe, to z kolei problem, który miewają zlewozmywaki ceramiczne. Plusem jest jednak to, że gładką, emaliowaną powierzchnię można z powodzeniem szorować. Możesz do tego użyć specjalnego mleczka lub samodzielnie zrobić pastę z sody oczyszczonej i octu. Świetnie sprawdzi się też kwasek cytrynowy. Żeby zapobiec nawracaniu plam, znajdź miejsce, z którego leje się rdzawa woda. Może pod kranem jest nieszczelna uszczelka, a może pokrętła od wody się rozregulowały? Warto usunąć ten problem w drugiej kolejności.
Artykuł partnera
Źródło zdjęć https://www.envato.com